Yıldırım TOKİ Konutları için başvuru şartları belli oldu

Yıldırım İlçe Belediyesi ve Toplu Konut İdaresi Başkanlığı (TOKİ) işbirliğiyle inşaatına başlanan 407 konut için başvuru şartları belirlendi.

ANADOLU AJANSI - 01.03.2006 - 09:33

Yıldırım İlçe Belediyesi ve Toplu Konut İdaresi Başkanlığı (TOKİ) işbirliğiyle inşaatına başlanan 407 konut için başvuru şartları belirlendi.

Yıldırım Belediye Başkanı Özgen Keskin, düzenlediği basın toplantısında, belediye olarak halkın kira öder gibi taksitle ev sahibi olması için harekete geçtiklerini belirterek, TOKİ işbirliğiyle Yiğitler Mahallesi'nde gerçekleştirilen 85'i 'Kentsel Dönüşüm Projesi' kapsamındaki toplam 407 konutu satışa sunmanın heyecanı yaşadıklarını söyledi.

Vatandaşı, değişik şartlar sunarak, ucuz bir şekilde, sıkıntı çekmeden konut sahibi yapmayı amaçladıklarını dile getiren Keskin, en düşük konutun 39 bin 630 YTL, en yüksek konutun ise 65 bin 167 YTL'den satılacağını kaydetti.

Keskin, yüzde 10, 15, 25 peşinat ile 96 ve 120 ay vade ile Yıldırımlıları konut sahibi yapacaklarını ifade ederek, en düşük taksit bedelinin 247,69 YTL, en yüksek aylık taksitin ise 610,94 YTL olacağını bildirdi.

Konut sahibi olma şartları

Konutlara başvurmak isteyen vatandaşlarda, Yıldırım'da 3 yıl ikamet etme şartı arayacaklarına dikkati çeken Keskin, şöyle konuştu:

'Konutlar için en az 3 yıl Yıldırım ilçe sınırları içinde ikamet etme şartı arıyoruz. Muhtarlıktan 3 yıl ikamet ettiğine dair belge, telefon, su, cep telefonu, elektrik veya doğalgaz makbuzunun son 3 yıldan birer örneği isteniyor. Belediyeden alınacak konut başvuru onay belgesi gerekiyor. Ayrıca, konuta başvuracak vatandaşın kendi (eş ve çocuklar dahil) üzerine kayıtlı evi olmaması şartını arıyoruz.'

Başvuru bedeli olan 2 bin YTL'nin, 13-31 Mart tarihlerinde Türkiye Halk Bankası Hal Şubesi'ne yatırılacağını belirten Keskin, kura çekilişinin 10 Nisan'da Yunus Emre Spor Kompleksi'nde noter huzurunda yapılacağını kaydetti.

Başvuru bedelini ödeyen, ancak kura çekiminde kazanamayan vatandaşların paralarının 12 Nisan'da iade edileceğini anlatan Keskin, taraflar arasındaki sözleşmenin ise 17 Nisan-5 Mayıs tarihlerinde imzalanacağını kaydetti.

Konutlar 2005'de başladı, 2007'de teslim edilecek

Toplu konutların inşaatına 14 Kasım 2005 tarihinde başlandığını hatırlatan Keskin, konutların 12 Kasım 2007'de teslim edileceğini söyledi.

(B) ve (C) tipi yapılacak konutların rayda temel üzerine tünel kalıp sistemi ile inşa edilerek, depreme dayanıklı olacağını dile getiren Keskin, şöyle konuştu:

'B tipi konutlar, 7 blok ve 8 kat olarak inşa edilen konutlarda daireler 85 metrekare olacak. C tipi konutlar ise 6 blok ve 9 kat olarak inşa edilirken, daireler 110 metrekare olacak. Yapılacak her blokta 2 asansör, 2 merdiven bulunurken bir adedi yangın çıkışı olarak inşa edilecek. Her katta 4 daire yer alırken, konutlar 16 ay gibi kısa süre içinde hak sahiplerine teslim edilecek. Binalar yapım aşamasında kontrolörler tarafından takip edilecek. Bayındırlık İskan Müdürlüğü, Osmangazi Belediyesi (elektrik mühendisleri), Nilüfer Belediyesi (harita mühendisleri), DSİ (makine mühendisleri), TOKİ'nin teknik elemanları, müteahhit firma yetkilileri ve isteyen tüm vatandaşlar çalışmaları kontrol edebilecek.'
Detaylar için
  • Bursa Yıldırım Toki
  • Bursa Emlak